/ Artykuły / 5 zasad przedłużających żywotność materaca!

5 zasad przedłużających żywotność materaca!

Zasady dbania o materac
admin on 26 maja 2014 - 14:01 in Artykuły, Porady

Materac, tak jak wszystkie elementy wyposażenia naszego domu, zużywa się w ciągu pewnego okresu czasu. To, czy ten okres będzie dłuższy czy krótszy, w dużej mierze zależy od przestrzegania kilku podstawowych zasad.

O tym, że warto właściwie dbać o materac może nas również przekonać fakt, iż po kilku latach użytkowania, wnętrze materaca może być sporym siedliskiem niekorzystnych dla zdrowia mikroorganizmów. Można to najłatwiej zobrazować podając przykład związany z wchłanianiem płynów organicznych. Proszę sobie wyobrazić, iż przez jedną noc ciało ludzkie może wytworzyć 0,5 litra potu, co na przestrzeni roku daje nawet 180 litrów!

Jak widać, by cieszyć się zdrowym snem i czystym materacem, niezbędna będzie ingerencja z naszej strony. Poniżej znajdziecie listę 5 podstawowych zasad jakimi powinniśmy się kierować przy właściwej konserwacji materaca.

  1. Przy wyborze materaca zwróćmy uwagę jakimi sposobami możemy czyścić i prać materac. Na materacach, które już posiadamy, dokładnie sprawdźmy jaki sposób pielęgnacji zalecany jest przez producenta. Takie informacje powinny znajdować się na metce bądź w dołączonej instrukcji obsługi.
  2. Jeśli nasz materac pozwala na stosowanie narzędzi przeznaczonych do profesjonalnego czyszczenia to koniecznie raz na jakiś czas powinniśmy skorzystać z takiej możliwości. Obecnie dostępne są różnorodne formy czyszczenia materaca, w tym np. naświetlanie UVC, czyszczenie parowe, odkurzacz piorący, aktywna piana półsucha itp. Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzać z częstotliwością zabiegów piorących, gdyż mogą one wpływać na szybsze zużycie się materaca.
  3. Obracajmy materac regularnie wokół wszystkich osi, tj. góra – dół oraz głowa – nogi. Dzięki temu zachowamy równomierne obciążenie i zapobiegniemy wygniataniu się powierzchni materaca w konkretnych miejscach. Uwaga! Materac obracamy tylko wtedy jeśli pozwala na to producent.
  4. Materaca nie używamy bezpośrednio na podłodze. Ma to istotne znaczenie w procesie wentylacji materaca. Jeśli zablokujemy dostęp powietrza od spodu poprzez ułożenie materaca na podłodze, prędzej czy później możemy spodziewać się zawilgocenia i namnożenia się szkodliwych bakterii i grzybów we wnętrzu materaca. Dlatego materac powinien leżeć na stelażu.
  5. Materac powinniśmy wymieniać co 5-7 lat, chyba, że dysponujemy materacem o dłuższej żywotności. Wymiana co kilka lat pozwoli nam utrzymać higieniczność i wszystkie właściwości współczesnych produktów na wysokim poziomie.

Przestrzegając powyższych zasad z pewnością utrzymamy swój materac w dobrej formie przez długie lata, zapewniając sobie tym samym najwyższy komfort snu, zdrowie i dobre samopoczucie każdego ranka!

0 DODAJ KOMENTARZ
Oceń ten artykuł
5 zasad przedłużających żywotność materaca! 5.00/5 (100.00%) 1 vote

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>