Certyfikat Oeko – Tex 100
Na początku lat 90-tych XX wieku został wprowadzony certyfikat OEKO-TEX Standard 100. Była to reakcja obronna przeciw powszechnemu w tamtych czasach stosowaniu w przemyśle włókienniczym substancji niebezpiecznych dla zdrowia.
W mediach rozpętała się wtedy burza i widocznych pełno było nagłówków artykułów przestrzegających przed truciznami występującymi w tekstyliach. Szybko się okazało, że brakowało instytucji i standardów powszechnych, które świadczyłyby o bezpiecznych tkaninach. Na pomoc przyszły Austriacki Instytut Badawczy Włókiennictwa w Wiedniu i niemiecki Instytut Badawczy Hohenstein w Bönnigheim, które opracowały wspólnie określony standard testów sprawdzających, czy w tkaninie znajdują się substancje w stężeniach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka – tak powstał certyfikat OEKO-TEX Standard 100.
Wypracowany przez niezależne instytuty badawcze wzorzec badawczy zawierający zbiór niezbędnych kryteriów w produkcji tekstylnej został udostępniony producentom, by ci mogli kierować się nim w produkcji tkanin bezpiecznych i przyjaznych użytkownikom. Na każdym etapie zdywersyfikowanej produkcji.
Dzisiaj
Na całym świecie ponad 6000 firm przemysłu włókienniczego i odzieżowego posiada certyfikaty Oeko-Tex. W Polsce jedynym instytutem badawczym i zarazem członkiem Stowarzyszenia Oeko-Tex, który ma prawo do prowadzenia procesów certyfikacyjnych, badań i wydawania znaku Oeko-Tex Standard 100 jest łódzki Instytut Włókiennictwa, który istniejąc od 1945 roku jest najstarszą rodzimą placówką naukowo-badawczą przemysłu włókienniczego.
Co daje certyfikat Oeko-Tex Standard 100?
- Produkt jest wolny od substancji szkodliwych w stężeniach, które mają negatywny wpływ na stan zdrowia człowieka, m.in. metali ciężkich (ołów, antymon, arsen, kadm, chrom, miedź, kobalt, nikiel, kadm, rtęć), pestycydów, plastyfikatorów, cyny, niepożądanych barwników (w tym alergogennych), rozpuszczalników, włókien azbestowych i wielu innych.
- Produkty są wytwarzane zgodnie z ekologią człowieka.
- Sprzyjają dobremu samopoczuciu.
- Certyfikat przyznawany jest na okres 12-miesięcy. Po tym okresie producent zainteresowany używaniem znaku musi przejść szczegółowe badania używanych przez siebie materiałów, takie same, jak te, które przechodził po raz pierwszy. Dodatkowo, aż 15 % procent producentów jest poddawanych kontrolom pod kątem tego, czy spełniają kryteria certyfikatu.
Klasy produktowe Oeko-Tex Standard 100
Produkty przydzielone są do jednej z czterech klas produktowych: I, II, III i IV. Zasadą główną określającą przydział produktu do danej grupy jest to, jaką powierzchnię kontaktu ma on ze skórą. W przypadku pokrowców do materacy i pościeli jest to klasa produktowa II.
Podsumowanie
Wielu konsumentów może się zastanawiać, czy kupowanie produktów z różnymi znakami jakości i bezpieczeństwa ma sens, zwłaszcza, że takie produkty zazwyczaj są droższe? Czy nie jest to zwykła sztuczka marketingowa, która ma przyciągnąć do zakupu?
W przypadku najbardziej powszechnego na świecie włókienniczego certyfikatu Oeko-Tex Standard 100 takie wątpliwości powinny być szybko odrzucone. Kupując produkt ze znakiem Oeko-Tex mamy pewność, że produkt jest faktycznie bezpieczny, że jego tkanina jest wolna od niebezpiecznych substancji zagrażających naszemu zdrowiu.
Warto wydać trochę więcej i mieć pewność, że otrzymujemy produkt rzeczywiście bezpieczny, certyfikowany przez najlepsze ośrodki badawcze na świecie i kontrolowany pod kątem zgodności z certyfikatem.
Miejmy pewność, że zdrowie nas i naszych najbliższych jest bezpieczne! Sprawdzajmy, czy na wybieranych produktach znajduje się znak „Tekstylia Godne Zaufania”!