/ Artykuły / Lateks i kokos, czyli jak skomponować idealny i twardy materac?

Lateks i kokos, czyli jak skomponować idealny i twardy materac?

Lateks i kokos - twardy materac
admin on 10 września 2014 - 13:28 in Artykuły, Porady

Na rynku sypialnianym daje się zauważyć pewną sporą grupę użytkowników, którzy poszukują twardszych rozwiązań wśród proponowanych materacy.

Nie są to jednak osoby, które stawiają na łatwe, tanie i proste materace, ale poszukują produktów ze średniej półki, takich, które charakteryzują się pewnymi istotnymi cechami: odpowiednią twardością, ale i przewiewnością, miękkością, wysoką jakością i długim terminem trwałości.

W powyższe potrzeby konsumentów idealnie wpisuje się pewna grupa materacy, które łączą w sobie zalety lateksu i kokosa.

Lateks może pochwalić się długą żywotnością, odpornością na odkształcenia, dobrymi parametrami wentylacyjnymi i wysoką elastycznością zapewniającą dobry komfort użytkowania.

Płyty kokosowe stosowane są w celu utwardzenia powierzchni spania, a przy tym dodają materacowi wiele: przewiewność, właściwą cyrkulację powietrza, cechy antyalergiczności i elastyczność.

Oba komponenty otrzymywane są z natury. Z tym, że wkład lateksowy nierzadko jest wynikiem zmieszania ze sobą lateksu naturalnego z syntetycznym.

Producenci materacy komponują swoje produkty w przypadku materacy lateksowo-kokosowych na jeden z trzech głównych sposobów:

(1) warstwy kokosa umieszczają na zewnątrz (z obydwu bądź z jednej ze stron użytkowych), a wewnątrz warstwę lateksu;

(2) warstwę kokosa zamieszczają wewnątrz, a na zewnątrz kładą po jednej warstwie lateksu;

(3) tworzą bardziej skomplikowane układy naprzemienne: warstwa kokosu/warstwa lateksu.

Aby nie rodzić niepotrzebnych problemów ze zrozumieniem, podam kilka przykładów materacy dla każdej z grup.

M&K foam Koło oferuje materac Zeus Lux, zaś Janpol materac Zeus - obydwa są doskonałym przykładem dla (1).

Umieszczenie warstw kokosa bezpośrednio przy ciele użytkownika powoduje, że materac jest bardzo twardy. Tak też ocenia go producent Janpol, który na 10-stopniowej skali daje Zeusowi aż 9 punktów. Minusem takiego rozwiązanie może być to, że twarda warstwa wierzchnia ogranicza elastyczność lateksowego wkładu i zmniejsza w ten sposób jego główny atut.

Doskonałymi przykładami na zobrazowanie punktu (2) są materace Waikiki ze "stajni" M&K foam Koło i Sultan lateks extra lux od Materasso. Tutaj kokosowa mata umieszczona jest dokładnie pośrodku, a otaczają ją elastyczne lateksowe bloki. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że twardszy kokos nie hamuje bardziej sprężystego lateksu, a stanowi dla niego mocny "kręgosłup" usztywniający całość. Stykamy się z tym, co bardziej przyjemne i elastyczne w dotyku, a ukrywamy to, co pełni rolę stabilizatora całości. Wadą może być to, że taki materac nie będzie bardzo twardy, co może stanowić problem dla tych z nas, którzy szukają produktów głównie ze względu na ten parametr.

Ostatnim materacem, o którym chciałbym opowiedzieć, jest Tahiti z M&K foam Koło. To materac, który jest idealnym przykładem dla grupy (3). Cieniutkie warstwy lateksu i kokosa o wysokości 3 cm umieszczono naprzemiennie. Jest to hybryda wersji (1) i (2). Materac w takim układzie elementów jest, i równocześnie dobrze utwardzony (tak, jak w przypadku 1.), i dostatecznie elastyczny (co było istotne przy 2.). Jest produktem przyjaznym łączącym zalety obydwu rozwiązań i idącym w kwestii połączenia elastyczności i twardości na kompromis.

Wybór odpowiedniego materaca, jak zawsze, w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji użytkownika, i to od ciebie będzie zależało, czy skusisz się na coś naprawdę twardego, czy pozwolisz sobie na bardziej miękkie i elastyczne rozwiązanie.

Na pewno połączenie tych dwóch składników o naturalnej proweniencji, lateksu i kokosa, jest korzystne dla całości i stanowi poważny argument dla tych, którzy w materacach poszukują zdrowej i komfortowej twardej alternatywy.

Która grupa materacy jest dla ciebie bardziej przekonująca?

Z której grupy materac wybralibyście do swojej sypialni?
[products ids="6963" per_page=5 columns="1" orderby="date" order="DESC"]
[products ids="1738" per_page=5 columns="1" orderby="date" order="DESC"]
[products ids="6919" per_page=5 columns="1" orderby="date" order="DESC"]
[products ids="3900" per_page=5 columns="1" orderby="date" order="DESC"]
[products ids="6875" per_page=5 columns="1" orderby="date" order="DESC"]
0 DODAJ KOMENTARZ
Oceń ten artykuł
Oceń ten artykuł

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>