Lateks i kokos, czyli jak skomponować idealny i twardy materac?
Na rynku sypialnianym daje się zauważyć pewną sporą grupę użytkowników, którzy poszukują twardszych rozwiązań wśród proponowanych materacy.
Nie są to jednak osoby, które stawiają na łatwe, tanie i proste materace, ale poszukują produktów ze średniej półki, takich, które charakteryzują się pewnymi istotnymi cechami: odpowiednią twardością, ale i przewiewnością, miękkością, wysoką jakością i długim terminem trwałości.
W powyższe potrzeby konsumentów idealnie wpisuje się pewna grupa materacy, które łączą w sobie zalety lateksu i kokosa.
Lateks może pochwalić się długą żywotnością, odpornością na odkształcenia, dobrymi parametrami wentylacyjnymi i wysoką elastycznością zapewniającą dobry komfort użytkowania.
Płyty kokosowe stosowane są w celu utwardzenia powierzchni spania, a przy tym dodają materacowi wiele: przewiewność, właściwą cyrkulację powietrza, cechy antyalergiczności i elastyczność.
Oba komponenty otrzymywane są z natury. Z tym, że wkład lateksowy nierzadko jest wynikiem zmieszania ze sobą lateksu naturalnego z syntetycznym.
Producenci materacy komponują swoje produkty w przypadku materacy lateksowo-kokosowych na jeden z trzech głównych sposobów:
(1) warstwy kokosa umieszczają na zewnątrz (z obydwu bądź z jednej ze stron użytkowych), a wewnątrz warstwę lateksu;
(2) warstwę kokosa zamieszczają wewnątrz, a na zewnątrz kładą po jednej warstwie lateksu;
(3) tworzą bardziej skomplikowane układy naprzemienne: warstwa kokosu/warstwa lateksu.
Aby nie rodzić niepotrzebnych problemów ze zrozumieniem, podam kilka przykładów materacy dla każdej z grup.
M&K foam Koło oferuje materac Zeus Lux, zaś Janpol materac Zeus - obydwa są doskonałym przykładem dla (1).
Umieszczenie warstw kokosa bezpośrednio przy ciele użytkownika powoduje, że materac jest bardzo twardy. Tak też ocenia go producent Janpol, który na 10-stopniowej skali daje Zeusowi aż 9 punktów. Minusem takiego rozwiązanie może być to, że twarda warstwa wierzchnia ogranicza elastyczność lateksowego wkładu i zmniejsza w ten sposób jego główny atut.
Doskonałymi przykładami na zobrazowanie punktu (2) są materace Waikiki ze "stajni" M&K foam Koło i Sultan lateks extra lux od Materasso. Tutaj kokosowa mata umieszczona jest dokładnie pośrodku, a otaczają ją elastyczne lateksowe bloki. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że twardszy kokos nie hamuje bardziej sprężystego lateksu, a stanowi dla niego mocny "kręgosłup" usztywniający całość. Stykamy się z tym, co bardziej przyjemne i elastyczne w dotyku, a ukrywamy to, co pełni rolę stabilizatora całości. Wadą może być to, że taki materac nie będzie bardzo twardy, co może stanowić problem dla tych z nas, którzy szukają produktów głównie ze względu na ten parametr.
Ostatnim materacem, o którym chciałbym opowiedzieć, jest Tahiti z M&K foam Koło. To materac, który jest idealnym przykładem dla grupy (3). Cieniutkie warstwy lateksu i kokosa o wysokości 3 cm umieszczono naprzemiennie. Jest to hybryda wersji (1) i (2). Materac w takim układzie elementów jest, i równocześnie dobrze utwardzony (tak, jak w przypadku 1.), i dostatecznie elastyczny (co było istotne przy 2.). Jest produktem przyjaznym łączącym zalety obydwu rozwiązań i idącym w kwestii połączenia elastyczności i twardości na kompromis.
Wybór odpowiedniego materaca, jak zawsze, w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji użytkownika, i to od ciebie będzie zależało, czy skusisz się na coś naprawdę twardego, czy pozwolisz sobie na bardziej miękkie i elastyczne rozwiązanie.
Na pewno połączenie tych dwóch składników o naturalnej proweniencji, lateksu i kokosa, jest korzystne dla całości i stanowi poważny argument dla tych, którzy w materacach poszukują zdrowej i komfortowej twardej alternatywy.
Która grupa materacy jest dla ciebie bardziej przekonująca?