Materac wysokoelastyczny czy termoelastyczny?

Patrząc na droższe materace dostępne na rynku zauważymy dwie zbliżone nazwy – materac wysokoelastyczny i termoelastyczny. Obydwa wykonane są ze specjalnej pianki, czym się zatem różnią, i który będzie lepszym wyborem?
Pianka wysokoelastyczna to materiał poliuretanowy składający się z komórek o gładkiej fakturze i nieregularnej, porowatej strukturze. Można powiedzieć, że przypomina to trochę gąbkę morską. Jej działanie uzależnione jest od siły nacisku. Można powiedzieć, że pianka wysokoelastyczna jest statyczna w działaniu. Pod wpływem ciężaru ugina się po czym wraca do swojego pierwotnego położenia. Pianka termoelastyczna została zaprojektowana głównie z myślą, by być bardziej aktywną w kontakcie z ciałem człowieka. Inżynierowie skupili się na jednej cesze człowieka, która pozwoliłaby korespondować z jego nocną aktywnością i w ten sposób oddziaływać na podłoże, by te dopasowywało się do ciała. Wybrano temperaturę, jako tę z pozostałych, która świetnie sprawdza się w opisanych wyżej zależnościach. Pianka termoelatyczna ugina się pod wpływem temperatury ciała człowieka i jest dynamiczna. Cały czas pracuje i tym więcej się ugina, im więcej zaznaje ciepła. Gdy ciepło ustaje, materac wolno powraca do swojego pierwotnego kształtu. To kluczowa różnica pomiędzy obydwoma materiałami.
Zarówno jedna jak i druga konstrukcja doskonale radzi sobie z jedną z ważniejszych cech dobrego, komfortowego materaca, a mianowicie elastycznością punktową. Ta właściwość pozwala na uginanie się powierzchni materaca tylko w tych miejscach gdzie następuje kontakt z ciałem. Dzięki temu sylwetka może przyjąć pozycję jak najbardziej naturalną, anatomiczną, co zapewnia zdrowy i komfortowy sen oraz korzystnie wpływa na poszczególne odcinki kręgosłupa. W materacach wysokoelastycznych do osiągnięcia jak najwyższych parametrów elastyczności punktowej stosuje się system otworów oraz wzdłużne i poprzeczne nacięcia w płycie materaca, zaś konstrukcja z pianki termoelatycznej, jak już wspominaliśmy, wykorzystuje ciekawą cechę zmiany elastyczności pod wpływem temperatury.
Obydwa materace cechują się także wysoką trwałością (około 10% zużycia w ciągu 10 lat) oraz bardzo przydatną możliwością czyszczenia za pomocą pary wodnej. Dzięki temu materace piankowe są bardzo higieniczne w użytkowaniu. Kolejne zalety to konstrukcji z pianki to niska waga oraz antyalergiczność. Wszystkie wymienione powyżej plusy stawiają materace wysokoelastyczne i termoelastyczne w czołówce najbardziej funkcjonalnych i komfortowych rozwiązań na rynku.
Na który z przedstawionych materacy się zdecydować? Trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie, bowiem specyfika obydwu produktów jest zbliżona. Można ewentualnie przytoczyć kolejne niewielkie różnice, że np. materac wysokoelastyczny charakteryzuje się lepszą wentylacją, a materac termoelastyczny może służyć przy rehabilitacji, np. do przeciwdziałania odleżynom. Na pewno jednym z ważniejszych czynników przy wyborze konkretnego rozwiązania będzie także cena. Tak czy owak, materace piankowe to na pewno przyszłość w naszych łóżkach.