/ Porady / Jakie materace najlepsze dla kręgosłupa?

Jakie materace najlepsze dla kręgosłupa?

Materac dobry dla kręgosłupa
admin on 26 maja 2014 - 14:19 in Porady

Jako ludzie młodzi często słyszymy od osób starszych o uciążliwych bólach pleców, szyi, czy kręgosłupa. Warto zatem zainteresować się skuteczną profilaktyką, zanim i nas dopadnie ten uporczywy problem. Ogólnodostępna wiedza i liczne publikacje na ten temat najczęściej mówią o potrzebie większej aktywności fizycznej, zalecane są spacery, szybkie marsze, czy pływanie, jednak równie istotne jest podłoże, na którym śpimy i odpoczywamy w pozycji leżącej. Czym powinien się charakteryzować materac, który będzie korzystnie oddziaływał na nasz kręgosłup?

Elastyczność punktowa

Przede wszystkim materac powinien umożliwiać naszemu kręgosłupowi przyjęcie własnej, naturalnej pozycji, bowiem tylko taki, niewymuszony układ ciała pozwala na prawidłowy odpoczynek poszczególnych kręgów. Dzięki temu pozbędziemy się męczących napięć w poszczególnych odcinkach kręgosłupa, unikniemy groźnej dyskopatii oraz ograniczymy choroby zwyrodnieniowe. Materace, które umożliwiają nam przyjęcie naturalnej pozycji anatomicznej posiadają tzw. elastyczność punktową.

Oznacza to, że powierzchnia materaca ugina się tylko w tych miejscach gdzie następuje kontakt z ciałem, przy czym nie powoduje wybrzuszenia w pozostałych jego częściach. Oczywiście można powiedzieć, że większość materacy zachowuje się w ten sposób, jednak produkty prozdrowotne ograniczają promień wokół punktu nacisku do minimum i zdecydowanie lepiej radzą sobie z szybkim dostosowaniem się do indywidualnych cech naszego ciała. Sprawdźmy zatem jaki rodzaj materacy charakteryzuje się wysoką elastycznością punktową.

Materace sprężynowe

Stopień elastyczności punktowej materaca zależy przede wszystkim od zastosowanych materiałów do produkcji oraz samej budowy. Najniższe parametry osiągają materace sprężynowe typu bonell. Wynika to z zastosowanej technologii, gdyż system powiązanych ze sobą sprężyn skutecznie eliminuje pożądany efekt elastyczności punktowej. Materace tego typu charakteryzują się dużą elastycznością powierzchniową i zupełnie nie nadają się do zastosowań zdrowotnych.

Lepsze wyniki osiągają materace typu kieszonkowego. Dzięki zastosowaniu kieszonek okrywających sprężyny osiągnięto większą niezależność poszczególnych stref na powierzchni materaca. Norma to około 350 sprężyn na 1m², ale spotkać możemy również materace zwane multipocket, które posiadają zwiększoną ilość kieszonek ze sprężynami – nawet do 1000 sztuk na 1m².

Materace piankowe

Największe walory ortopedyczne, w tym wysoką elastyczność punktową, posiadają materace lateksowe, termoelastyczne oraz wysokoplastyczne. Wynika to oczywiście z budowy i specyfiki zastosowanych materiałów. W porównaniu do sprężyn, lateks posiada mnóstwo mikrokomórek, które doskonale dopasowują się do naszego ciała, uginając się tylko tam gdzie jest rzeczywisty nacisk. Podobnie zachowują się materace termoelastyczne i wysokoplastyczne, jednak tutaj elastyczność kontrolowana jest nie tylko przez nacisk, ale także przez temperaturę. Ta właściwość sprawia, że nasza sylwetka jeszcze lepiej wkomponuje się w powierzchnię materaca.

0 DODAJ KOMENTARZ
Oceń ten artykuł
Jakie materace najlepsze dla kręgosłupa? 4.33/5 (86.67%) 3 votes

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>