/ Artykuły / Stelaże – podpora dla materaca

Stelaże – podpora dla materaca

Stelaż
admin on 15 maja 2014 - 12:39 in Artykuły

Można by uznać, że materac to wszystko czego nam trzeba, aby móc cieszyć się spokojnym snem przez długie lata. Owszem, to najważniejszy element naszego domowego miejsca wypoczynku, jednak tak jak luksusowy samochód potrzebuje dobrej drogi, tak każdy materac potrzebuje solidnej podstawy jakim jest stelaż i łóżko. Czy rzeczywiście stelaż ma jakieś znaczenie przy codziennym użytkowaniu materaca? A jeśli tak, to czym powinien charakteryzować się dobry stelaż?

Właściwy dobór stelaża

Fachowcy z branży sypialnianej są zgodni, że właściwie dobrany stelaż może przedłużyć żywotność materaca nawet o 15%. Biorąc pod uwagę fakt, iż stelaż i materac „pracują” ze sobą kilka dobrych lat pod naciskiem naszego ciała, musimy być świadomi, że byle jak dopasowany stelaż będzie powodował szybsze zużycie wkładu materaca. Mówimy tu nie tylko o czysto mechanicznych uszczerbkach, ale także o nadmiernym zawilgoceniu wnętrza materaca, które może powstać wskutek zastosowania kiepskiego materiału lub nieprzemyślanej konstrukcji stelaża.

Jeśli chcemy się cieszyć zadbanym materacem przez długie lata nasz stelaż powinien zapewniać odpowiednią wentylację, tak aby obieg powietrza od spodu materaca był swobodny. Skuteczna cyrkulacja powietrza nie pozwoli na nadmierne zawilgocenie wkładu i mocno ograniczy rozwój bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów.

Jak stelaż, to tylko z drewna

Równie ważny jest materiał, z którego wykonano listwy stelaża. W zdecydowanej większości są to konstrukcje drewniane, gdyż drewno jest surowcem naturalnym i ma doskonałe właściwości elastyczne, pozwalające na przyjęcie ergonomicznej pozycji w trakcie snu. Stosowane kiedyś stelaże ze sklejki, czy metalowej siatki przestały być produkowane, ponieważ nie zapewniały przewiewności materaca oraz wystarczającej elastyczności.

Obecnie najlepszym wyborem są stelaże zbudowane z elastycznych drewnianych listew, które gwarantują równomierne rozłożenie nacisku wywieranego poprzez naszą sylwetkę bezpośrednio na materac, a pośrednio na stelaż.

Dodatkowe funkcje stelaży

Niektóre stelaże posiadają różne, często bardzo przydatne ulepszenia. Jedne mają możliwość np. regulowania twardości w odcinku lędźwiowym, inne posiadają sterowanie elektryczne wzbudzane pilotem, wszystko po to, aby maksymalnie zwiększyć komfort użytkowania.

Pamiętajmy, że wybór odpowiedniego stelaża dobrze współpracującego z konkretnym materacem da nam same korzyści. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dany stelaż i materac będą właściwie do siebie dobrane, koniecznie zapytajmy o to sprzedawcę, bądź osobę kompetentną.

0 DODAJ KOMENTARZ
Oceń ten artykuł
Stelaże – podpora dla materaca 2.50/5 (50.00%) 2 votes

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>