/ Artykuły / Tani czy drogi materac?

Tani czy drogi materac?

Tani czy drogi materac
admin on 29 maja 2014 - 09:45 in Artykuły, Porady

Rozeznanie w materacach

Każdy, kto kiedykolwiek kupował materac, zastanawiał się, z jakiej półki cenowej wybrać produkt. Czy tanie materace rzeczywiście są tak złej jakości, że nie pozostaje nam nic innego jak wybrać coś drogiego? A może cena drogich materacy jest zbyt przesadzona w stosunku do tego, jaką niosą za sobą dodatkową wartość?

Na początku zwróćmy uwagę na to, że każdy zakup materaca powinien być poprzedzony dokładnym rozeznaniem tego, czego właściwie potrzebujemy. A to, czego potrzebujemy, powinno być ustalone na podstawie tego, jacy jesteśmy albo jaki jest finalny użytkownik materaca.
­
W artykule „Jak wybrać dobry materac” skupiliśmy się na istotnych czynnikach, które kształtują naszą decyzję zakupową. Teraz postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy prawdą jest, że tanie materace są złe, a drogie dobre?

Czego oczekujemy od materaca

Adwokat tanich materacy

A odpowiedź na powyższe pytanie zależna jest od tego, czego oczekujemy od materaca.

Jeżeli nie posiadamy żadnych istotnych dolegliwości, które wymagałyby od nas zastosowania specjalnego łóżka i materaca, a nasze preferencje co do wyboru produktu nie są zbyt wygórowane, skupmy się na tanich materacach z pianki poliuretanowej czy materacach bonnellowych bądź kieszeniowych. Pozwólcie, że na moment stanę się adwokatem tanich materaców.

Materac z pianki poliuretanowej to najtańszy materac piankowy, a jego niska cena z pewnością przyćmi niektóre wady. Na pewno musimy się liczyć z tym, że pianka poliuretanowa jest materiałem nietrwałym i cały czas będzie nam się wykruszać. Po kilku latach taki materac będzie się świetnie nadawał jedynie do kosza. Ale jest pozytyw tego stanu rzeczy. Wyobraźmy sobie, że kupujemy myjaki kuchenne z pianki poliuretanowej. Gdy myjaki są bardzo trwałe i wystarczają na długo, zazwyczaj będziemy ich używać do tego czasu, aż się zniszczą. I tu mamy sedno sprawy. Taki myjak szybko staje się niehigieniczny, a my, zamiast wprowadzać czystość i higienę, aplikujemy na nasze naczynia bakterie. Jeżeli gąbki szybko ulegają degradacji, my wymieniamy je częściej, a tym samym myjemy bardziej higienicznie. Przełóżmy tę analogię na materace z pianki poliuretanowej, a mamy główną ich zaletę.

Musimy także zapomnieć o idealnej elastyczności czy maksymalnym komforcie, jaki daje dobra oscylacja powietrza. Materace z pianek poliuretanowych nie uginają się aż tak, jak materace z pianek wysokoelastycznych czy termoelastycznych, ale i na nich śpi się dobrze. Jeżeli nie jesteś wielkim marudą, to da się na nim wypocząć.

To samo tyczy się materacy bonnellowych czy sprężynowych. Skończmy z przekonaniem, że sprężyny są złe. Wybierzmy się do salonu stacjonarnego z materacami, połóżmy się na materacu kieszeniowym, następnie na materacu z pianki czy lateksu, a szybko odkryjemy, że różnice nie są aż tak wielkie. Czy naprawdę potrzebujemy 15 % więcej komfortu za 1000 % większą cenę? Wszystko, jak zwykle, zależy od priorytetów.

Adwokat drogich materacy

Stanę się teraz adwokatem drogich materacy. Powiemy, że pieniądze są ważne, ale zdrowie i spokojny sen są najważniejsze. Skoro na sen poświęcamy ok. 1/3 życia, to czy naprawdę warto oszczędzać na materacach?

Zamiast materaca ze zwykłej pianki poliuretanowej wybierzmy materac z pianki wysokoelastycznej czy termoelastycznej. Z początku, przy testach w salonie, taka zmiana może nie wydawać się aż tak korzystna względem różnic cen, ale przez dłuższy okres użytkowania odczujemy ją w dwójnasób. Pianki nowszych generacji są trwalsze, a nade wszystko, o czym świadczą jej nazwy, bardziej elastyczne. Szybko zapomnisz o tym, jak kiedyś przebudzałeś się wielokrotnie ze snu, jak zmieniałaś pozycje ciała, a używając odpowiednich pokrowców poznasz dodatkową wartość luksusu. Bezsenność, uczucie zmęczenia, stres – o takim samopoczuciu wtedy zapomnisz.

Dobrym rozwiązaniem są materace lateksowe, ale takie są tym droższe, im więcej mają w swoich składzie lateksu pochodzenia naturalnego do syntetycznego. Jeżeli cię jednak stać, postaraj się, by w składzie znalazło się jak najwięcej lateksu pochodzącego z mleczka drzewa kauczukowego. Taki materac jest bardziej elastyczny i trwalszy.
Jeżeli masz więcej wolnych środków pieniężnych, sprawdź, na jakie dodatki w budowie materaca możesz sobie pozwolić.

Dla alergików dobre są materace z końskim włosiem czy z bawełną. Dla osób, które używają materacy dłużej, niż podczas snu (np. w szpitalu, sanatorium etc.) zalecane są materace, które łatwo dają utrzymać się w czystości, są przewiewne i poddają się stelażom z regulowanymi częściami. Ale takie rozwiązania kosztują trochę więcej.

Jeżeli stać cię na prawdziwy luksus, zaszalej, i spraw sobie mercedesa o najwyższych możliwych parametrach. Kupuj produkty z najlepszych materiałów, przebadanych, bezpiecznych, komfortowe i trwałe.

Wnioski

Każdego stać na dobry materac, nie dla każdego jednak ten sam materac będzie dobry.
Każdy może sobie pozwolić na materac. Każdy z nas może sobie pozwolić na taki materac, który spełni jego podstawowe wymagania. Materac będzie tani, i jeśli zaakceptujemy pewne jego wady, możemy w zasadzie spać spokojnie. Bez koszmarów o uciekających od nas pieniędzy.

Ci z nas, którzy wymagają o materaca czegoś więcej, albo ci, którzy zmuszeni są korzystać z produktu ze średniej półki, z pewnością szybko odkryją, że zainwestowane pieniądze zwrócą się w postaci zdrowia i komfortu. Tutaj nie mamy wielkiego pola manewru. Kupujemy ten produkt, który jest dla nas konieczny i optymalny.

Klienci, których stać na materace luksusowe, dostają coś ekstra.

Kto traci?

Na koniec zastanówmy się, czy ci, którzy płacą najmniej, dostają rzeczywiście najmniej, a ci, którzy płacą najwięcej, dostają najwięcej.

Odczucia są sprawą subiektywną. Dla jednych coś będzie bardziej komfortowe, niż dla drugich. Jak w takim razie mówić tu o stosunku ceny do jakości? Można jednak odnaleźć ogólną zasadę, która mówi, że za produkt dwa razy droższy powinno się dostawać dwa razy więcej.

Czy tak jest istotnie w przypadku materacy luksusowych w stosunku do materacy ze średniej półki?

Jeśli chodzi o parametry użytkowe, to raczej nie. W przypadku materacy luksusowych kupuje się coś innego: indywidualizm, markę, filozofię produktu i prestiż.

W przypadku materacy ze średniej klasy dostaje się raczej to, za co się płaci. Podobnie jest z materacami z dolnej półki, choć one bardziej zalecane są osobom, które za cenę drobnych niewygód potrafią docenić korzyści ceny.

Podsumowanie

Podsumowując, każda cenowa półka produktów niesie za swoją wartość. Tani materac jest dobry, bo tani, średniej klasy jest dobry, bo dobry, a drogi dobry, bo luksusowy i z koncepcją jako dodatkową wartością.

Każdy materac jest jednak dobry dla kogoś innego. Należy ocenić wszelkie aspekty wyboru i dostosować się z nimi do własnych oczekiwań. Nikt jednak, po wzięciu pod uwagę powyższych uwag, nie powinien poczuć się rozczarowany.

Każdy bowiem z wyborów jest dobry, a cena dostosowana do tego, co za sobą niesie.

Czy stać cię na dobry wybór materaca?

0 DODAJ KOMENTARZ
Oceń ten artykuł
Tani czy drogi materac? 4.70/5 (94.00%) 10 votes

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>