/ Artykuły / Jak wybrać materac dla dziecka?

Jak wybrać materac dla dziecka?

Materac dla dzieci
admin on 14 maja 2014 - 10:14 in Artykuły, Porady

Sen w życiu dziecka pełni bardzo istotną rolę, bowiem podczas snu, maluch nie tylko regeneruje siły po aktywnie spędzonym dniu, ale także rośnie i rozwija się, dlatego tak ważny jest odpowiednio dobrany materac. Czym powinien charakteryzować się dobry materac dziecięcy i czym różni się od produktów przeznaczonych dla dorosłych?

W dobrych jakościowo materacach dla dorosłych często spotykamy się z tzw. strefami twardości. Są to miejsca na powierzchni materaca, które posiadają zróżnicowaną twardość, w zależności od podpieranej części ciała. Takie rozwiązanie pozytywnie wpływa na równomierne rozłożenie nacisku, co pozwala zachować naturalną, anatomiczną pozycję kręgosłupa i komfortowy sen. Strefy twardości nie sprawdzą się jednak w przypadku materaca dziecięcego, ponieważ młody człowiek szybko rośnie oraz często podczas snu wędruje po całej powierzchni łóżka. To wyklucza prawidłowe użytkowanie stref twardości, które w takim przypadku mogłyby przynieść więcej szkód niż pożytku. Dlatego dobrym wyborem są materace jednostrefowe, o jednakowej twardości na całej nawierzchni.

A jaka powinna być twardość materaca? Rzecz ma się podobnie jak z produktami dla dorosłych, najlepszy wybór to sztywność zlokalizowana gdzieś pośrodku skali. Pamiętajmy, że jeśli dziecko ma jakiekolwiek kłopoty z kręgosłupem, czy prawidłową postawą ciała, o dobór właściwego materaca zawsze powinniśmy pytać rehabilitanta, bądź fizjoterapeutę.

Warto także zwrócić uwagę na możliwości pielęgnacji i utrzymania higieny. Świetnym wyborem będą produkty wyposażone w zdejmowany pokrowiec zewnętrzny. Ten niepozorny szczegół pozwoli nam na okresowe pranie w większych temperaturach i właściwe utrzymanie higieny materaca. Ma to spore znaczenie w przypadku dzieci, gdyż nie mają one maksymalnie rozwiniętego systemu odpornościowego i są szczególnie wrażliwe na wszelkie zagnieżdżone w materacu bakterie, grzyby i inne drobnoustroje. Jeśli zależy nam na dobrym czyszczeniu materaca, np. parą wodną, powinniśmy wziąć pod uwagę produkty z lateksu, bądź pianek elastycznych.

W przypadku materaca dziecięcego przydatny może być również materac nawierzchniowy, który będzie pełnił funkcję zabezpieczającą. Ryzyko zabrudzenia wszelkiego rodzaju płynami materaca dziecięcego jest zdecydowanie większa niż w przypadku produktów dla osób dorosłych, dlatego warto przyjrzeć się bliżej tego typu ochraniaczom. Wydane pieniądze mogą się szybko zwrócić i zaoszczędzić nam kłopotów z zanieczyszczeniami i plamami.

Najlepszym wyborem dla naszych pociech wydają się być materace lateksowe, bądź piankowe, które charakteryzują się dobrym dopasowaniem do kształtu ciała oraz możliwością czyszczenia na mokro. Minusem jest niestety cena, która jest wyższa niż w przypadku rozwiązań sprężynowych, bądź kieszeniowych. Wybór jak zawsze zostaje w waszych rękach, weźcie jednak powyższe rady pod uwagę oraz sami przeanalizujcie pozostałe plusy i minusy poszczególnych rozwiązań.

0 DODAJ KOMENTARZ
Oceń ten artykuł
Jak wybrać materac dla dziecka? 5.00/5 (100.00%) 2 votes

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>