/ Artykuły / Co to znaczy dobry materac?

Co to znaczy dobry materac?

Dobry materac
admin on 28 maja 2014 - 13:49 in Artykuły, Porady

Jak ukształtować decyzję zakupową, by finalnie otrzymać produkt dobrej jakości i w niskiej cenie?

Ważna decyzja

Każdy z nas ma w życiu taki moment, kiedy skupia się na tym, co ważne. Często nawet w najmniej niespodziewanych momentach zaczynamy myśleć o czymś, co powinno być przemyślane szczegółowo i z rozwagą. Niewątpliwie wybór łóżka czy materaca jest jedną z tych decyzji, która może mieć niebagatelne znaczenie nie tylko na komfort naszego snu, ale i zdrowia.

Średnio na sen przeznaczamy 1/3 doby. Jeśli przyjmiemy średnią długość życia równą 80 lat, to łatwo policzyć, że w łóżku spędzamy ok. 27 lat życia. Wobec tego decyzja o zakupie „dobrego” materaca jest decyzją w naszym życiu niemal strategiczną, na pewno kluczową.

Obalamy mity

Ale jak odnaleźć się w masie ofert materacy, kiedy każdy producent zachwala swój produkt, jak nie dać się omamić sprzedawcy, dla którego jednym z istotnych celów sprzedaży jest zysk?

Mit pierwszy

Na początek musimy sobie ustalić jedno: „to, co jest dobre dla jednego, nie jest dobre dla drugiego”.

Musimy skończyć z mitem, że jeden materac jest dobry dla wszystkich.

Nie dajmy się namówić na najbardziej popularny model, ten, który wybierają wszyscy. Podchodźmy do decyzji zakupowej z rozmysłem i kierujmy się tym, jaki materac jest dobry dla nas.

Aby otrzymać odpowiedź na to pytanie, zastanówmy się, jacy jesteśmy? Odpowiedzmy sobie szczerze na to pytanie. Czy jesteśmy trochę więksi czy mniejsi, czy wysocy czy niscy, czy jesteśmy zdrowi czy mamy jakąś dolegliwość, czy do tej pory spaliśmy bez zakłóceń czy niemal każda noc okazywała się koszmarem, czy zamierzamy spać sami czy nie? To tylko niektóre z szeregu pytań kluczowych dla naszej decyzji zakupowej.

Mit drugi

Drugim mitem, z którym warto skończyć natychmiast, jest ten: „to nieprawda, że wszystkie drogie materace są dobre, a wszystkie tanie złe”.

Warto ustalić sobie przedział cenowy materaca, na który nas stać. Nie kupujmy za drogiego materaca, jeśli w zbyt dużym stopniu uszczupliłby nasz budżet domowy czy całkowicie go zdestabilizował. Nie wydajmy za mało, jeśli możemy na materac przeznaczyć więcej bez uszczerbku dla naszej kieszeni. Kupujmy zawsze takie materace, na jakie nas maksymalnie stać, ale niezbyt drogie.

Często producenci stosują wiele dodatków do materaca, które nie są nam potrzebne. Często dajemy się nabrać na taki zestaw konstrukcyjny materaca, który wcale nie będzie nam służył, a może nawet będzie miał dla nas negatywny wpływ. Tutaj musimy wrócić do naczelnej zasady i wynikającego z niej wniosku, że materac ma być dobry dla nas, dla naszych szczególnych cech i ma odpowiadać na nasze oczekiwania.

Mit trzeci

Trzecim mitem, który musimy obalić, jest ten, który mówi, że „zawsze jedna klasa produktów jest lepsza od drugiej”.

Tutaj także musimy być ostrożni. Każdego roku wielu producentów wprowadza nowe modele, nowe serie produktów, nowe materiały i innowacje. Nie dajmy się namówić na kolokwialne slogany, że np. materace z pianki wysokoelastycznej są lepsze od materacy sprężynowych albo że pianka termoelastyczna jest lepsza od lateksu. Odpowiedź jak zwykle na różne dylematy jest złożona i wcale nie jednoznaczna. Dla jednych pianka termoelastyczna czy wysokoelastyczna może być bardziej komfortowa niż warstwa lateksu, ale dla innych to szczególne cechy lateksu, jak łatwe utrzymanie higieny czy wysokie walory wentylacyjne, mogą być bardziej istotne.

Hierarchia wartości

Po obaleniu tych trzech mitów pora rozejrzeć się na rynku i znaleźć coś dla siebie. Wierzę, że już szczerze odpowiedzieliście sobie na pytanie o to, jacy jesteście. Wierzę także, że wiecie, na co was stać.

Jeżeli macie przed sobą listę waszych indywidualnych cech, zróbcie hierarchię od rzeczy najważniejszych do mniej ważnych. Np. jeżeli lubicie komfort i jesteście alergikami, to ważniejszą cechą materaca będzie jego „antyalergiczność”. Jeżeli jesteście osobami, których charakteryzuje nadmierna potliwość i zarazem lubicie to, co modne i kolorowe, to tutaj już wiecie, że po pierwsze musicie się kierować w decyzji zakupowej takimi cechami produktu, które zapewniają mu dobre parametry wentylacyjne i bardzo łatwo poddają się czyszczeniu, a dopiero później z tych materacy możecie wybierać te modele bardziej modne czy kolorowe.

Lejek

Wejdźcie do sklepu i zapytajcie się sprzedawcy wprost, jakie materace są z „waszej półki cenowej”, które modele np. kosztują nie więcej niż 2 000 zł czy 4 000 zł. Jeśli korzystacie ze sklepu internetowego, sprawdźcie, czy można za pomocą funkcjonalnego widgetu w postaci suwaka ograniczyć zakres cenowy produktów i ich ilość wyświetlaną na stronie WWW.

Nie bądźcie uprzedzeni do produktu. Może kiedyś posiadaliście prosty materac sprężynowy, ale wiedzcie, że od tamtego czasu zmieniło się wiele. Pojawiły się sprężyny kieszeniowe, wzrosło ich zagęszczenie, a nazwy „multipocket” czy „Zigarre” nikogo już chyba nie dziwią. Czy nie lepiej kupić wysokiej jakości materac kieszeniowy niż w tej samej cenie kiepski materac z pianki wysokoelastycznej? Odpowiedzcie sobie także, czy cecha bardzo dobrej elastyczności materaca jest na wysokiej pozycji waszej listy priorytetów?

Lateks

Lateks skrywa wiele tajemnic. Jedną z nich jest stosunek występowania w warstwie lateksowej lateksu pochodzenia naturalnego do lateksu syntetycznego. Tutaj natura wygrywa z jej syntetycznym klonem. Im więcej lateksu pochodzenia naturalnego, tym lepiej.

Pianki

Pianka może być poliuretanowa, wysokoelastyczna czy termoelastyczna. Pamiętajcie, że pianka termoelastyczna zazwyczaj występuje z innego rodzaju elementami, czy to pianką wysokoelastyczną, czy sprężynami kieszeniowymi, warstwami z końskiego włosia, trawy morskiej czy kokosa. Jest ona zbyt miękka, by występować samodzielnie. Wystarczy zatem jedna jej warstwa, by spełniała twoje oczekiwania co do wysokiej elastyczności i maksymalnego dopasowania do ciała.

Skala twardości

Kolejnym tematem jest skala twardości materaca. Czy lubicie miękki, średniej twardości czy twardy materac? Czy to, co lubicie, jest dobre?

Jeżeli lubicie np. miękki materac, warto zastanowić się, czy nie „przerzucić” się na materac średni. Większość specjalistów to właśnie w nim upatruje podłoże optymalne dla ciała człowieka. To samo tyczy się materaca twardego.

Pamiętajcie także, że waga ma znaczenie. Inaczej będzie się zachowywał materac pod osobą szczupłą, a inaczej pod osobą ważącą więcej niż 80 kg, 100 kg i 120 kg. Tutaj pomocne okażą się kategorie H2, H3, H4, które przeznaczone są pod konkretne przedziały wagowe użytkowników.

Sam czy we dwoje

Czy zamierzasz spać sam, czy z drugą osobą? To pytanie, choć z początku może powodować na twojej twarzy uśmiech, nie jest bez znaczenia. Czy twój partner czy partnerka mają podobne parametry wagowe ciała co ty? Czy jest tu duża różnica? Wybrać jeden materac czy dwa?

Odpowiedź, jak zwykle, jest niejednoznaczna. Jeżeli istnieje istotna różnica anatomiczna między tobą o twoim partnerem/partnerką, zdecyduj się albo na dwa osobne materace o różnych stopniach twardości (przeznaczone dla osób o różnych wagach), albo zapytaj się sprzedawcy czy eksperta o produkt, który będzie odpowiedni na duże różnice nacisku.

Decyduj się na dobrej jakości materace kieszeniowe o dużym zagęszczeniu sprężyn, na materace z pianek nowoczesnych, termoelastycznych czy wysokoelastycznych, mogą to być także materace lateksowe z przewagą lateksu pochodzenia naturalnego.

Rozmiar

Pamiętajmy także o rozmiarze. Jak zachowujesz się podczas snu? Czy śpisz cały czas w jednym miejscu, czy rano znajdujesz się całkiem gdzie indziej? Czy potrzebujesz dużo przestrzeni czy wystarczy ci minimum miejsca na wygodny sen? Wreszcie, jak duża jest twoja sypialnia czy mieszkanie? Czy możesz sobie pozwolić na na szerokie łoże czy jesteś zmuszony wybrać coś wąskiego?

Generalnie, należy wybierać materace przynajmniej o 20 cm dłuższe od wzrostu. Jeżeli śpisz sam i nie potrzebujesz szerokiej powierzchni do spania, zdecyduj się na szer. 90 cm. Jeżeli na łóżku mają spać dwie osoby – analogicznie wybierz 180 cm. Ale może być i więcej.

Higiena

Jeżeli cenisz sobie wysoką higienę, zadbaj o to, by warstwa wierzchnia materaca dobrze poddawała się czyszczeniu. Tutaj pomocne okażą się płaskie i łatwo zmywalnie powierzchnie, pokrowce z możliwością łatwego zdejmowania i prania w wysokich temperaturach.

Stelaż

Jeżeli używasz stelaża z ruchomymi częściami, sprawdź, czy twój materac jest do tego przystosowany.

Zadbaj także o to, by dokładnie zmierzyć łóżko i wiedzieć, czy jest to standardowy rozmiarowo model czy mebel nietypowy, by nie okazało się, że materac, po prostu, nie pasuje.

Parametry ilościowe

Na koniec powiem o tym, na co warto zwracać uwagę – są to parametry ilościowe.

Tak jak w sklepie spożywczym przy wyborze np. szynki warto sprawdzić, ile procentowo zawiera ona mięsa, tak w przypadku materacy zawsze patrzmy na parametry ilościowe.

Zasada jest prosta: im więcej sprężyn, tym lepiej, im większa gęstość pianki czy lateksu, tym lepiej, im więcej stref twardości, tym lepiej, im więcej rozsądku i nie dania się zwariować na punkcie liczb, najlepiej.

Parametry jakościowe

Drugim ważnym elementem jest jakość. Sprawdzaj, czy materiały i tkaniny wykorzystane w budowie twojego materace posiadają odpowiednie atesty, czy są wolne od niebezpiecznych substancji, czy materac posiada jakieś certyfikaty, opinie, recenzje, polecenia, czy spełnia polskie normy, jest zgodny z europejskimi wytycznymi, czy jest dobrze i estetycznie wykonany.

I tutaj wraca zasada, która mówi, że zawsze wybierajmy produkt taki, który odpowiada na nasze indywidualne zapotrzebowania.

0 DODAJ KOMENTARZ
Oceń ten artykuł
Co to znaczy dobry materac? 4.57/5 (91.43%) 7 votes

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>