Materace nawierzchniowe
Materac nawierzchniowy to swego rodzaju nakładka na materac właściwy. Jest to płyta wykonana z pianki bądź lateksu, najczęściej o grubości od 4 do 8cm, zamknięta w pokrowcu. Czytając ogólną definicję przychodzi nam na myśl, skąd inąd słuszne pytanie, w jakim celu stosuje się owe materace? Przecież mam już materac i po co mi drugi, mniejszy?
Materace nawierzchniowe stosuje się głównie w celu ochrony materaca podstawowego bądź polepszenia właściwości starego materaca. Doskonale sprawdzą się także jako nakładka na dwa różne, mniejsze powierzchniowo materace. W ten sposób zakryjemy i zniwelujemy niewygodą szparę na styku dwóch równoległych do siebie krawędzi.
Na czym ma polegać ochrona materaca podstawowego? Przede wszystkim ma zabezpieczać przed wszelkiego rodzaju zabrudzeniami, zanieczyszczeniami wynikającymi z codziennego użytkowania oraz przypadkowymi plamami. Ileż to razy zdarzyło się nam jeść w łóżku, rozlać kawę lub położyć niesfornego bobasa, który akurat wtedy postanowił zwrócić część swojego obiadu na nowy, czy świeżo wyprany materac. W takich wypadkach pieniądze wydane na dodatkowy materac nawierzchniowy będą się wydawać najlepszą inwestycją ostatnich lat.
A w jaki sposób, kupując materac powierzchniowy, poprawimy właściwości starego materaca? Tutaj możemy liczyć na szereg usprawnień, których często nie znajdziemy w naszym dotychczasowym produkcie. Materac nawierzchniowy może posiadać np. zwiększoną elastyczność punktową, pionowe kanaliki przeciwdziałające poceniu się, materiał antyalergiczny i przeciwgrzybiczny, zdolność zmniejszania ryzyka powstawania odleżyn, możliwość prania w wyższych temperaturach i wiele innych. Jak widać spektrum cech, które pomogą zwiększyć funkcjonalność starego materaca jest naprawdę spora.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca nawierzchniowego, jeśli zdecydujemy się już na jego zakup? Pierwsze trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy potrzebujemy go tylko do ochrony np. nowego materaca, czy np. do zwiększenia funkcjonalności starego materaca. W tym pierwszym wypadku możemy zadowolić się tańszymi rozwiązaniami, gdyż zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami zapewnią nam już najprostsze, podstawowe modele. Inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku drugim, jeśli jesteśmy zainteresowani konkretną funkcją, pozostaje nam tylko wybór producenta, bowiem oferta jest naprawdę szeroka. Szybko zauważymy, że niektóre z droższych modeli materacy nawierzchniowych potrafią kosztować tyle co materac podstawowy.
Jedną z większych zalet stosowania materacy nawierzchniowych jest możliwość ich łatwej pielęgnacji. Prawie wszystkie modele możemy prać, czyścić parą lub dezynfekować w inny sposób. Daje to sporą przewagę w utrzymaniu higieny, w stosunku do użytkowania tylko materaca podstawowego. Tak czy inaczej jest grono klientów, które uważają ten dodatek za zupełnie nie potrzebny. A co Wy o tym myślicie?